Na rowerze

Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie to wiele miejsc odpowiednich dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Okoliczne wzniesienia, jak Brzanka (536 m n.p.m.), Słona Góra (403 m n.p.m.), Wał (523 m n.p.m.) czy Liwocz (562 m n.p.m.), są bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Każdy, kto choć raz zapuścił się w te strony, wie, że trasy są urozmaicone i malownicze. Położenie gmin umożliwia uprawianie turystyki rowerowej na szlakach o różnym stopniu trudności. Rozsiane po całym terenie atrakcje zachęcają do organizacji kolejnych wyjazdów. Z uwagi na wąskie doliny i duży ruch na głównych trasach komunikacyjnych zalecamy korzystanie z tras umożliwiających bezpieczne podróżowanie.

Do łatwiejszych zaliczymy szlak niebieski rowerowy doliną Białej od Łowczówka przez Tuchów, Burzyn, Lubaszową do Siedlisk lub czarną trasę ze Skrzyszowa przez Karwodrzę do Łowczówka. Do trudniejszych należą szlaki w Paśmie Brzanki: zielony z Tuchowa przez Burzyn na Brzankę, z Ryglic przez Uniszową do Jodłówki Tuchowskiej i dalej przez Rzepiennik Strzyżewski do Ciężkowic. Zachęcając do wycieczek rowerowych po naszej okolicy, polecamy do pobrania mapy projektu „Wschodnia Małopolska na rowerze”, które dostępne są pod adresem www.narowerze.pl.

Wybrane trasy turystyki rowerowej:

Trasa grzbietem Pasma Liwocza i Brzanki
Wyjazd szlakiem zielonym z Czermnej na Liwocz, później szlakiem żółtym grzbietem w kierunku Brzanki i Lubaszowej. Czas przejazdu 7-8 godz.

Widokowa trasa grzbietowa
Wyjazd z Gromnika szlakiem niebieskim na Nosalową, dalej przejazd przez Kołkówkę,
Rzepiennik Biskupi, Ołpińskie Podlesie, Szerzyńskie Podlesie, Siepietnicę do Biecza. Czas
przejazdu 4-5 godz.

Pogórze Ciężkowickie wszerz
Z Tarnowa szlakiem niebieskim na Trzemeską Górę, dalej przez Zalasową, Kokocz,
Kowalową, Gilową Przełęcz, Swoszową, Ołpiny, Ołpińskie Podlesie, Rzepiennik Suchy, Babią
Górę, Turzę do Ciężkowic. Czas przejazdu 7-8 godz.

Północnym skrajem Pogórza Rożnowskiego
Wyjazd z Ciężkowic przez Kipszną do Policht, dalej przez Brzozową, Siemiechów, Wał, Głowę
Cukru, Chojnik do Siedlisk. Czas przejazdu 5-6 godz.


fot. Maciej Maziarka / http://maciekmaziarka.blogspot.com/

Wschodnia Małopolska na Rowerze
Lubisz jeździć na rowerze? Poznaj możliwości nowe, Wschodniej Małopolski trasy rowerowe! Przemierzaj trasy na obszarze pięciu Lokalnych Grup Działania: Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju, LGD Dunajec-Biała, Na Śliwkowym Szlaku, Kwartetu na Przedgórzu oraz Zielonego Pierścienia Tarnowa.

Poznaj atrakcje i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu na obszarze Wschodniej Małopolski.
Szczegóły na www.narowerze.pl

„Wschodnia Małopolska na Rowerze” to projekt pięciu Lokalnych Grup Działania w ramach, którego powstały mapy tras rowerowych przebiegających przez ich tereny. Przemierzając trasę pokonujemy pętlę, na której istnieje możliwość zatrzymania się w wybranych punktach, zwiedzenia atrakcji, odwiedzenia gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, rękodzielników i twórców. Mapa prezentuje potencjalnym turystom możliwości jakie oferuje nasz obszar.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader – Wdrażanie projektów współpracy.

Wydawnictwa

Mapy tras rowerowych we wschodniej Małopolsce zostały wydane w ramach projektu „Wschodnia Małopolska na rowerze” (Wdrażanie projektów współpracy w ramach PROW 2007-2013).
Mapy dostępne są w biurach LGD biorących udział w projekcie.

Więcej informacji: www.narowerze.pl