Konno

Turystyka jeździecka to coraz lepiej rozwijająca się forma turystyki w naszym regionie. Na Pogórzu Karpackim nie ma tak wielu stromych podjazdów jak w Beskidach – przez to konie mniej się męczą, odległości jednej stadniny od drugiej nie są duże, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na wycieczki konne – rajdy pod okiem instruktora.

W regionie znajduje się kilkanaście stadnin koni, niektóre z nich prowadzą lekcje jazdy i organizują rajdy. Dużym wydarzeniem w regionie jest obchodzony w listopadzie Hubertus – święto św. Huberta – patrona myśliwych, leśników i jeźdźców. Wówczas ok. 70. jeźdźców bierze udział w imprezie. To właśnie w gminie Ryglice i Szerzyny rozpoczyna się ponad 800 kilometrowy szlak turystyki jeździeckiej „Karpackie Podkowy”. Jest to szlak biegnący przez Beskid Niski, ziemię jasielską, Pogórze Karpackie, w tym przez Pogórze Ciężkowickie, gdzie znajduje się najbardziej na północny-zachód wysunięty jego skraj. W ramach projektu wyznaczono w Paśmie Liwocza i Brzanki sieć szlaków o łącznej długości ponad 150 km, co umożliwia organizację wycieczek konnych o zróżnicowanej trudności.

Do projektu „Karpackie Podkowy” przystąpiły: Gospodarstwo Agroturystyczne Mieczysława Solarza i Stajnia Koni „Paryja” w Ołpinach oraz Agro-Ryglice Stacja Górskiej Turystyki Konnej w Ryglicach Marka Wójcika. Z ośrodków tych korzystać mogą zarówno początkujący, rozpoczynający naukę jazdy, jak i zaprawieni jeźdźcy, którym dłuższe, całodniowe wycieczki sprawiają najwięcej radości. Oba ośrodki dysponują dobrą, klimatyczną bazą noclegową oraz obsługą instruktorską. Szczególnie polecane odcinki szlaków biegną pomiędzy Brzanką i Liwoczem, są to odcinki w okolicach Swoszowej, Ołpin, Czermnej. Kompleks szlaków w naszej okolicy połączony jest ze szlakami okolic Jasła, gdzie znajdują się kolejne stajnie w Kaczorowach k. Jasła, Trzcinicy i Kołaczycach.

Więcej o projekcie na stronie www.karpackiepodkowy.pl.

Ośrodki jazdy konnej:

Gospodarstwo Agroturystyczne i Ośrodek Jazdy Konnej „Paryja” – Mieczysław Solarz
38-247 Ołpiny 512
tel. 14 651 93 99, 692 756 540
www.paryja.pogorza.pl

Ośrodek Jazdy Konnej „Saroyan” Grażyna i Jacek Kańkowie
33-170 Tuchów, ul. Mickiewicza 50
tel. 14 652 58 15

Ośrodek Rekreacji Hipicznej „Podlesie” – Beata Błaszkiewicz
33-160 Ryglice, Bistuszowa
tel. 14 627 50 46
www.podlesie.com

Stacja Górskiej Turystyki Konnej Barbara i Marek Wójcikowie
33-160 Ryglice, ul. ks. J. Wyrwy 1
tel. 14 654 10 22, 504 176
www.agroryglice.prv.pl

Wybrane trasy turystyki konnej:
* Agro-Ryglice – Uniszowa – Brzanka – Jura – Żurowa – Gospodarstwo Paryja
Czas przejazdu 4-5 godz.
* Gospodarstwo Paryja – Ołpiny – Ołpińskie Podlesie – Binarowa – Ołpiny – Gospodarstwo Paryja
Czas przejazdu 4-5 godz.
* Gospodarstwo Paryja – Swoszowa Wola – Czermna Podlesie – Liwocz – Czermna Swoszowa Granice – Gospodarstwo Paryja
Czas przejazdu 7-8 godz.
* Agro-Ryglice – Swoszowa Sikornica – Liwocz – Stajnia Galicja w Kołaczycach
Czas przejazdu 6-7 godz.


fot. Maciej Maziarka / http://maciekmaziarka.blogspot.com/, Wiktor Chrzanowski / www.wiktor.ch