Aktywny wypoczynek
Nordic walking to sport dla każdego, kto ma chęci i wolę innego niż zwykle spędzania czasu na wolnym powietrzu, w ruchu, na łonie przyrody. Najlepsze do wędrówek są tereny płaskie, o niewielkich nachyleniach, o podłożu miękkim i naturalnym, które sprzyja specyficznej technice ruchu, jaką ze sobą niesie uprawianie nordic walkingu. Dlatego rejon Pasma Brzanki i Liwocza, Rzepienników, Ryglic, Szerzyn i Gromnika, nadaje się do spacerów z kijkami doskonale, a przede wszystkim długi i lekko pofalowany grzbiet główny Pasma Brzanki.

Latem i jesienią, kiedy po okolicy rozchodzi się wiadomość, że pojawiają się w lasach grzyby, wiele osób, traktując tę formę rekreacji jako rytuał, wyrusza w im tylko znane miejsca, w poszukiwaniu tych najdorodniejszych. Najchętniej odwiedzanym rejonem są lasy Trzemesnej, Zabłędzy, okolic Brzanki, Ostrego Kamienia, Gilowej Góry. W Jodłówce Tuchowskiej organizowany jest corocznie festyn grzybiarski. Zbieranie grzybów to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Chodząc po lesie, oddychamy świeżym powietrzem, a spacerując, poprawiamy kondycję. Korzyści zbierania grzybów jest znacznie więcej, w tym również te smakowe. Dorodność tutejszych grzybów podkreśla fakt, że w 1977 roku odnaleziono w Lasach Piotrkowickich największego grzyba na świecie – szmaciaka gałęzistego, który został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycz- nych na naszym terenie – to czas błogiego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego tłoku. Pobyt u nas przerodzić się może we wspaniałą wakacyjną rodzinną przygodę. Miła obsługa i dobre jedzenie, a także dodatkowe atrakcje, które poszczególne gospodarstwa oferują, pozwalają na zaplanowanie dłuższego wypoczynku. Warto odwiedzić gospodarstwa oferujące dodatkowe atrakcje: basen u rodziny Forteckich w Karwodrzy, oferta miejscowości Lubaszowa: izba pamięci u Jacka Łazeby, domowa atmosfera u Elżbiety Łempy oraz nordic walking u Jana Duszy. U państwa Ciomborów w Ryglicach wypoczniemy rodzinnie, a w sezonie zimowym zapraszamy do stacji narciarskiej Jurasówka w Siemiechowie.

Oferta wypoczynku w okresie od listopada do marca to doskonały czas na wspólne rodzinne lub w większej grupie znajomych wyjazdy za miasto na tradycyjny kulig. Przede wszystkim te konne, na saniach z pochodniami cieszą się dużą popularnością. Po kuligu ognisko, dobre jedzenie, czasem nic więcej nie potrzeba.

W oparciu o ośrodki jeździeckie i prywatne hodowle powstaje projekt tradycyjnych kuligów konnych. W gospodarstwach agroturystycznych Filipówka na Podlesiu w Uniszowej i Paryja w Ołpinach organizowane są kuligi konne. Zawsze wcześniej należy w tej sprawie kontaktować się w celu omówienia programu wyjazdu uzależnionego od warunków pogodowych i śniegowych.

Zapytaj o możliwość organizacji kuligów.

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni Paryja w Ołpinach
www.paryja.pogorza.pl, tel. 692-756-540

Gospodarstwo Agroturystyczne Filipówka na Podlesiu
www.filipowka.dobrynocleg.pl, tel. 608-740-242Narciarstwo skitourowe to jedna z przyjemniejszych form zimowego spędzania wolnego czasu. Na nartach możemy podchodzić i schodzić, przemierzając długie dystanse. Narty te są szerokie, dlatego nie ma potrzeby przygotowywania tras, a turysta jest bliżej natury. W ciągu całego roku średnio przez kilkanaście dni panują wystarczające warunki, kiedy można wybrać się w ten teren na nartach skitourowych. Na pewno warto.

Dla lubiących szusować na stokach polecamy działające w okolicy popularne stacje narciarskie Jurasówka w Siemiechowie, w Jastrzębi i Lubince.